A tudományos világ egyik legtitkosabb vágyát váltja valóra egy friss amerikai fejlesztés: olyan szerves molekulát alkottak, ami elképesztő vezetőképességre képes. Ez a felfedezés nemcsak áttörés a molekuláris elektronikában, de kulcsa lehet a jövő kvantumszámítógépeinek is.
A hagyományos elektronikai eszközök alapja, a szilícium, fizikai korlátokhoz ért: atomnyi méret alatt elvesznek a klasszikus vezetési tulajdonságai. A szóban forgó szerves vezeték azonban levegőn stabil, mikroszkópikus méretben is megbízható elektromos áramlást biztosít, sőt, a különleges molekulaszerkezet által az elektronok energiaveszteség nélkül mozognak benne.
Ez a tulajdonság lenyűgöző lehetőségeket teremt. Egyrészt tovább zsugoríthatók, olcsósíthatók és energiahatékonyabbá tehetők az elektronikus eszközök, másrészt már a kvantuminformatika világában is álmodoznak a tudósok: az ilyen molekulák különleges tulajdonságai miatt akár kvantumbitek (qubitek) megvalósítására is alkalmasak.
Ez a molekuláris vezeték a digitális korszak következő mérföldköve lehet – talán hamarabb elhozza a kvantuminformációs szuperszámítógépet, mint gondoltuk volna! (CIVILHETES)