Szivárgó kulcsok, milliárdos prédák: Mit ér a hacker egy giga-adatbázissal?

A 16 milliárdos jelszószivárgás valósággal forradalmasította a digitális támadások világát. A hackerek már rég nem kísérletezgetnek egy-egy jól elhelyezett támadással – most gépi hálózatok, robotok milliói pörgetik végig ezeket az adatbázisokat, hogy automatikusan teszteljék a megszerzett azonosítókat bankoknál, céges levelezéseknél vagy épp közösségi hálókon. A statisztikák félelmetesek: még ha az adatok egy része ismétlés vagy elavult is, csak az új rekordok sokasága is emberek millióinak életét, pénzét, reputációját sodorhatja veszélybe nap mint nap.

Sok felhasználó a saját kényelme érdekében ugyanazt a jelszót használja több helyen. Ez a kockázat most többszörösére nőtt: ha egyetlen fiókodat feltörik, a támadók pillanatok alatt végigpróbálják az összes fontos online szolgáltatásodon ugyanazokat a belépési adatokat. De a valódi veszély még ennél is alattomosabb – a kibercsalók automatizált rendszerei kidolgozott, célzott eljárásokkal vadásznak az e-mail címekre, személyazonosító adatokra, bankkártyaszámokra, sőt, akár privát levelezésekre is. Ez után jöhet a pénzed, a személyazonosságod elrablása, vagy zsarolóvírusos támadás!

Képzeljük el, hogy egy nyilvános adatbázisban szerepel a fő céges postafiókunk jelszava! Máris indíthatók az automatizált támadások, a tömeges adathalászat és social engineering, komoly anyagi és reputációs kárhoz vezetve egyénnek és vállalkozásnak egyaránt. A digitalizáció korának új aranya már nem az olaj vagy az arany, hanem az adat – főleg, ha az adatokból jelszó is akad bőven… (civilhetes.hu)

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük